
Президентът, премиерът и депутатите на ГЕРБ застанаха на позицията на БСП.
Парламентарната група на ГЕРБ, които толкова много се възмущаваха от свикването на референдум за "гьола", днес застанаха зад предложението на БСП за провеждане на Референдум за АЕЦ "Белене". Ден по-рано министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев заяви, че ако се появи още един инвеститор ще бъде обявен конкурс за проекта за нова ядрена мощност. В края на миналата седмица народните представители от ГЕРБ бяха ентусиазирани, че най-сетне се е появил частен инвеститор за проекта.
Заместник председателят на Парламентарната група Димитър Главчев съобщи, че предложението си за даване на мандат на правителството за водене на преговори с потенциалния инвеститор за АЕЦ "Белене" ще бъде оттеглено. "След като говорих с ръководството на парламентарната група и представители на икономическата комисия, пред които в сряда представих инвеститор, в петък вече новините са други. Има събрани 550 хил.подписа за референдум за АЕЦ "Белене" и при това положение ние ще се съобразим с по-суверенната власт от Народното събрание – на българския народ", каза министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев с което заяви подкрепата си за провеждането на референдум, вместо започването на преговори с потенциален инвеститор за АЕЦ "Белене".
Депутатът от ПГ на ГЕРБ Димитър Главчев, който също присъства на пресконференцията заяви, че с оглед на националния интерес, ръководството на парламентарната група е обсъдило какво да предприеме. "Насочихме се към оттегляне на решението", каза Главчев и допълни: "Няма да коментирам каква част от подписите са годни", като наблегна на колко голям е броят на недействмителните.
"В групата се стигна до извода, че трябва да се съобразим с искането за референдум, както и да се формулира въпроса, а хората да бъдат информирани за какво отиват да гласуват", каза депутатът "Оттук насетне следват стъпки за изтеглянето на предложението за даване на мандат на правителството за преговори", допълни Главчев.
От своя страна другия депутат от ГЕРБ Доброслав Добрев, който също присъстваше на пресконференцията в Министерство на икономиката заяви, че "ние сме за финансово обезпечен проект. Не е въпросът дали централата "Белене" трябва да я има, а как тя ще бъде платена, финансирана, кой ще поеме рисковете", каза Димитров.
Според него "Въпросът, който трябва да бъде зададен, е – искате ли "Белене" или не при тези финансови условия – вдигане на данъци, привличане на инвеститор и т.н.? Това е следващата стъпка, която Народното събрание ще трябва да уточни. Всеки един гражданин да знае какво ще му коства в личен план този проект. Когато се взима заем, тези пари в крайна сметка всеки един от нас ще трябва да го плати. Ще бъде направена разяснителна кампания", каза Димитров. Според министъра на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев така, както е формуларан сега въпроса за референдума, според българското законодателство не може да бъде поставен.
Припомняме, че въпросът, който според БСП трябва да бъде е "Искате ли да развиваме ядрена енергетика, чрез строителството на АЕЦ "Белене".
"Въпросът, който председателят на парламента Цецка Цачева е цитириала в неделя - "Съгласни ли сте Народното събрание да даде мандат на правителството да вземе държавен дълг, за да финансира проекта "Белене", е една алтернатива", коментира Добрев.
"Вчера от няколко изпуснати реплики на Сергей Станишев най-после получихме отговор за това - защо той не е подписал договор за строителство на тази централа. По неговите думи – "никога не бих подписал условия, които са непосилно тежки, или които допускат загуба на контрол на българската държава по този проект". Получава се така, че той смята, че този проект ще наруши националните интереси и в същото време - инициира референдум, с който се опитва да принуди това правителство да подпише този договор – правителство, което поради същите причини не подписа договора за "Белене". Казал е, че от този проект парите отиват в нечии джоб. Интересно е, ако този проект не защитава националния интерес, интересът на кого защитава", заяви министърът.
Въпросът с референдума стана актуален след като сутринта президентът Росен Плевнелиев пръз заяви тази позиция пред студенти от Техническия университет. По-късно през деня премиерът Бойко Борисов се произнесе във Велико Търново, че референдумът по проекта АЕЦ "Белене" трябва да се проведе бързо и отделно от парламентарните избори. Борисов заяви, че ще нареди до провеждането на допитването, преговорите по проекта да бъдат спрени.
"Трябва сега да се спрат всички преговори, защото след петък, когато Лили Павлова отчете над 500 хил. гласа, а те как са ги събрали на всички стана ясно. Както си плащат за избори станишевите хора, така си плащат и за референдум, но имат много пари - плащат. Но така или иначе, спазвайки Конституцията, референдум трябва да се проведе", каза Борисов. Друг е въпросът, че в случая не става въпрос за преговори, а за даване на мандат.
Борисов смята, че трябва референдумът да се проведе максимално бързо. Дебъттъ пък "трябва да бъде в парламента и да е експертен. а референдумът да е много ясно разписан", каза той. "Като се дадат 22 милиарда, кой и откъде ще ги вземе, колко след това ще струва токът, след това какво прави електропреносната мрежа, къде ще се носи ядреното гориво, сиреч ще обременим хората с много експертни въпроси и ще е важно тогава българинът много внимателно да си направи сметката, когато си дава гласа "за" или "против", заяви Борисов, цитиран от агенциите.
Министър председателят също смята, че би могло да се гласува по електроенн път. "Според мен, защо да не се тества по електронен начин да се направи, както преброяването беше направено и то много успешно, знаете над 50% ако не ме лъже паметта гласуваха по електронен път. Защо и сега да не го тестваме, което пък впоследствие да ни върши работа и за избори, и за други такива въпроси, които ще се решават", уточни премиерът. Припомняме, че проекторешението и мотивите за провеждане на преговори с частен инвеститор бяха подготвени и внесени в Народното събрание в четвъртък. Те трябваше да бъдат разгледани на едно от заседанията на парламента през тази седмица. Предложението за даване на мандат за преговори беше подготвено, след като в сряда, на заседание на парламентарната Комисия по икономика, енергетика и туризъм, изненадващо министър Делян Добрев представи кандидатурата на "Глобал Пауър Консорциум", който представи инвестиционното си предложение за проекта АЕЦ "Белене". Опозицията реагира остро, като се мотивира, че става въпрос за търговски преговори. След това от страна на БСП беше внесено предложение за размразяване на проекта за АЕЦ "Белене" .
Източник: 3e-news.net